Community announcements Sept. 2: scholarships, Winsted EDC contest, Torrington Historical Society and library events

Community announcements
Community announcements
Advertisement

Northwest Connecticut Students Awarded Scholarships

The Northwest Connecticut Community Foundation has awarded more than $180,000 in scholarships and awards to local students for the 2020-2021 academic year. Scholarships and awards are made possible by Northwest Connecticut Community Foundation Funds, established by generous individuals and families. The following students have been awarded scholarships:

ANTHONY “FRANK” AMICONE MEMORIAL SCHOLARSHIP
Bryan Yanza (Torrington)

RUSSELL ANDERSON, CARMEN BROOKS ANDERSON, AND HENRY VAIL BROOKS SCHOLARSHIP
Brian Ballesteros (Torrington)
Natalie Kwasnick (Torrington)
Kaitlyn Luba (Torrington)
Michael McGillicuddy (Torrington)
Olivia Mooney (Torrington)
Divanni Nova (Torrington)
Veda Patel (Torrington)
Jessica Power (Canton)
Jasmine Robles (Torrington)
Alexis Smith (Torrington)
Kailee Stanton (Torrington)
Brett Stater (Torrington)
Melissa Tran (Torrington)
Syeda Yeasmin (Torrington)

STEPHEN G. ANDRE MEMORIAL SCHOLARSHIP
Margaret Schnyer (Torrington)

REGINA TATE BALFE MEMORIAL NURSING SCHOLARSHIP
Lauren Maches (Torrington)

BILL BATTLE MEMORIAL SCHOLARSHIP
James Inman (Torrington)

BETSY L. BERTOLI SCHOLARSHIP
Jason Muzzulin (Torrington)

KHURSHED BHUMGARA FUND
Maggi Anstett (Riverton)
Claudia Carosella (Harwinton)
Laurel Colabella (Winsted)
Ethan Cook (Morris)
Tristan Coolbeth (Bantam)
Chloe Dakers (Canaan)
Allison Davenport (Litchfield)
Teryn Goulet (Winsted)
Jacob Green (Norfolk)
Sydney Johnston (Harwinton)
Eva Jones (New Preston)
Samuel Kelley (Winsted)
Kaylie Langer (Barkhamsted)
Dylan Mitnik (Litchfield)
Emily Ollero (Harwinton)
Zachary Plitt (Barkhamsted)
Jack Scarpa (Salisbury)
Christopher Schullery (Warren)
Benjamin Upson (Lakeville)
Brianna Webb (Canaan)

MAE CASALI BONVICINI SCHOLARSHIP
Kyle Banche (Torrington)
David Cheng (Torrington
Myles Fodiman (Torrington)

JACK & RUTH CALDER SCHOLARSHIP
Anna Dunn (Northfield)

ERMAN CAVAGNERO MEMORIAL SCHOLARSHIP
Myles Fodiman (Torrington)

STEVEN A. CHUPKA MEMORIAL SCHOLARSHIP
Cameron Hunter (Sharon)

FRED J. COFFIN MEMORIAL SCHOLARSHIP
Kaitlyn Luba (Torrington)

SHAWN COLLINS MEMORIAL SCHOLARSHIP
Katherine Hass (Torrington)

TIM CONSIDINE MEMORIAL SCHOLARSHIP
Mariah Doyle (Torrington)
David Teti (Torrington)

DICK COOKE MEMORIAL SCHOLARSHIP
David Teti (Torrington)

EVA M. COTY MEMORIAL SCHOLARSHIP
Margaret Schnyer (Torrington)

HELEN H. DAUTRICH SCHOLARSHIP
Alyssa Archambault (Torrington)

EDWARD W. DISKAVICH SCHOLARSHIP
Andrew Bugryn (Torrington)
Kolby Driscoll (Torrington)
Alexis Ghi (Canaan)
Abigail Hanlon (Torrington)
Cameron Hunter (Sharon)
Caitlyn Malenfant (Torrington)
Brandon Sykes (Torrington)
Taylor Wheeler (Torrington)

CORNELIUS DONAHUE MEMORIAL SCHOLARSHIP
Conrad Avallone (Torrington)

ROBERT G. DOYLE MEMORIAL SCHOLARSHIP
David Chmielewski (Torrington)

FRANCES H. DUCCI SCHOLARSHIP
Ian Danforth Gold (West Cornwall
Valerie Lenis (Falls Village)
Marin Montoya (Canaan)

EAST SCHOOL PTO ROBERT KELLY SCHOLARSHIP
Kristin Latimore (Torrington)

MARION WM. EDWARDS SCHOLARSHIP
Myles Fodiman (Torrington)

ELIZABETH & SANTO FAINELLI SCHOLARSHIP
Myles Fodiman (Torrington)

KATHLEEN T. FINN MEMORIAL SCHOLARSHIP
Veda Patel (Torrington)

CHARLES AND PIERINA FOSSATI SCHOLARSHIP
Jeremy Marchand (Goshen)

HELEN AND MARIO GARBIN SCHOLARSHIP
Kendra Anstett (West Hartland)
Anna Bousquet (Harwinton)
Genevieve Bushey (Lakeville)
Alexandra Noeding (Washington
Cora Rydingsword (Lakeville)
Maham Salman (Torrington)
Taylor Wheeler (Torrington)

BOB AND RAY GOOD SCHOLARSHIP
Zachery Sweeney (Torrington)

FLORENCE HAKALSKI SCHOLARSHIP
Khoa Nguyen (Torrington)

MICHAEL G. HASCHAK SCHOLARSHIP
Benjamin Sisic (Torrington)

HEALTH CARE AUXILIARY SCHOLARSHIP
Marin Montoya (Canaan)
Michael Reid (Lakeville)

DIANE AND JEFF JOHNSON SCHOLARSHIP
Chloe Copeland (Goshen)
Devin Rhoads (Goshen)

ROBERT C. & MARGARET G. LIZOTTE ART SCHOLARSHIP
Aiden Coon (Torrington)

JULIA MCDONNELL/HENRY FRIES SCHOLARSHIP
Myles Fodiman (Torrington)

FRANK “FRANKIE” J. MCGOWAN, JR. MEMORIAL SCHOLARSHIP
Harrison Lynczycki (Torrington)

JOHN A. AND ANN K. METTLING SCHOLARSHIP
Michael McGillicuddy (Torrington)

ANNE M. MILEWESKI SCHOLARSHIP
Andre Moreta (Torrington)

JOHN J. MILEWSKI SCHOLARSHIP
John McLaughlin (Torrington)

JAMES MURPHY MEMORIAL SCHOLARSHIP
James Inman (Torrington)

VICTOR MUSCHELL, SR. MEMORIAL SCHOLARSHIP
Genesis Shephard (Torrington)

NORTH SCHOOL PTO SCHOLARSHIP
Khoa Nguyen (Torrington)

PIEMONTESE CLUB MEMORIAL SCHOLARSHIP
Mariah Doyle (Torrington)

MICHELE FARLEY PITTLER SCHOLARSHIP
Ashlyn Bernard (Torrington)
Margaret Schnyer (Torrington)

FRIENDS OF JOHN PONTE MEMORIAL SCHOLARSHIP
Kyle Banche (Torrington)
Cade Cormier (Burlington)
Catherine DiLernia (Burlington)

LEONARD RENDINO SCHOLARSHIP
Christian Estefani (Torrington)

JOSEPH AND BERNICE REPAS SCHOLARSHIP
David Chmielewski (Torrington)

MARGARET RINGSTAD RIEFE SCHOLARSHIP
Margaret Schnyer (Torrington)

DR. SHENOI & FAMILY SCHOLARSHIP
Alyssa Archambault (Torrington)

SOUTHWEST SCHOOL SCHOLARSHIP IN MEMORY OF MARION WM. EDWARDS
Myles Fodiman (Torrington)

JEFF STANNARD MEMORIAL SCHOLARSHIP
Nicolas Maniccia (Torrington)

APOLONIA STANULIS SCHOLARSHIP
Abigail Adam (East Canaan)
Molly Aiudi (Winsted)
Amber Andrews (Torrington)
Jacob Beausoleil (Goshen)
Sadie Boss (Harwinton)
Michelle Castonguay (Northfield)
Abigail Cerruto (Torrington)
Ethan Ciesielski Bethlehem)
Garrett Conaghan (Northfield)
Mackenzie Fischer (Litchfield)
Isabella Giansanti (Torrington)
Ashley Hamel (Harwinton)
Emily Hamel (Harwinton)
Ella Hampson (Cornwall Bridge)
Lydia Hanlon (Northfield)
Paul Evan David Jones (New Preston)
Emily Kern (Bethlehem)
Abigail Laure (Litchfield)
Katherine MacDonald (Torrington)
Tatum Marino (Torrington)
Sara Mitnik (Litchfield)
Owen Moore (New Preston)
Michael Reid (Lakeville)
Skylar Runowicz (New Hartford)
Courtney Schullery (Warren)
Gavin Smart (Torrington)
Roxanne Snowden (Northfield)
Jada Wilson (Lakeville)
Madison Woiten (Torrington)

NELLIE J. SULLIVAN MEMORIAL SCHOLARSHIP
Myles Fodiman (Torrington)

DONALD F. AND NORMA K. MOUGENOT SCHOLARSHIP FUND
Brian Ballesteros (Torrington)
James Ballesteros (Torrington)
Aiden Fecteau (New Hartford)
Jason Muzzulin (Torrington)
Nathan Versari (Torrington)
Sarah Walton (Torrington)
Cecily Zemaitis (Goshen)

TAPSG MARION MUSCHELL AWARD
Jacqueline Carlson (Torrington)

MARIANTONIA TATE MEMORIAL ALLIED HEALTH SCHOLARSHIP
Zachery Sweeney (Torrington)

MOLLIE AND LOUIS TEMKIN VALEDICTORY AWARD
David Chmielewski (Torrington)

THS STUDENT COUNCIL SCHOLARSHIP
Ashlyn Bernard (Torrington)

TORRINGTON HIGH SCHOOL POOLED SCHOLARSHIP
Damian Rodriguez (Torrington)

TORRINGTON LITHUANIAN MUTUAL BENEFIT CLUB SCHOLARSHIP
Harrison Lynczycki (Torrington)

TORRINGTON UNICO THOMAS M. ACERBI SCHOLARSHIP
Brian Ballesteros (Torrington)

TORRINGTON UNICO FRANCIS J. AND DONALD G. ALBREDA SCHOLARSHIP
Cameron Hunter (Sharon)

TORRINGTON UNICO RT. REVEREND MONSIGNOR WILLIAM BOTTICELLI SCHOLARSHIP
Allison Davenport (Litchfield)

TORRINGTON UNICO DICK’S RESTAURANT SCHOLARSHIP
Mariah Doyle (Torrington)
Abigail Hanlon (Torrington)
Gia Hoa Lam (Torrington)
Justin Mattiello (Torrington)
Natalia Miasek (Torrington)
Sydney Mourges (Torrington)

TORRINGTON UNICO FOUNDERS SCHOLARSHIP IN HONOR OF PETER PINO
Valerie Lenis (Falls Village)

TORRINGTON UNICO ANTONIO GIOIA SCHOLARSHIP
Kyle Banche (Torrington)
Gianna Delmonte (Torrington)
Joanna Idrovo (Torrington)
Sydney Mourges (Torrington)

TORRINGTON UNICO ITALIAN HERITAGE SCHOLARSHIP
Michael Calabrese (Torrington)
Jacqueline Johnson (Winsted)
Brett Stater (Torrington)
Luke Vermilyea Litchfield)

TORRINGTON UNICO CARMELA, R.N., AND VITA “JENNIE” LOPARDO SCHOLARSHIP
Nicholas Cavoli (Harwinton)

TORRINGTON UNICO ERICO MAROLA SCHOLARSHIP
David Teti (Torrington)

TORRINGTON UNICO ANDREW & VIRGINIA ONEGLIA SCHOLARSHIP
Beth Christensen (Winsted)

TORRINGTON UNICO RAYMOND A. AND GLORIA ONEGLIA SCHOLARSHIP
Christopher Schullery (Warren)

TORRINGTON UNICO FIORE & EDITH PETRICONE SCHOLARSHIP, K.S.G.
Margaret Schnyer (Torrington)

TORRINGTON UNICO BRIAN PICCOLO SCHOLARSHIP (AWARD)
Dana Cisowski (Torrington)

TORRINGTON UNICO WILLIAM ROMANI SCHOLARSHIP
James Ballesteros (Torrington)

TORRINGTON UNICO JOHN SULLO FOUNDERS SCHOLARSHIP
Dylan Keith (Winsted)

ALBERT C. AND ROSE TURRI SCHOLARSHIP
James   Ballesteros (Torrington)
Trevor Hampson (Cornwall Bridge
Abigail Hanlon (Torrington)

THE UNITED NATIONS ASSOCIATION OF CONNECTICUT SCHOLARSHIP FUND
Beth Christensen (Winsted)
Erin Shannon (Litchfield)

FREDERICK J. WILCOX SPORTSMANSHIP SCHOLARSHIP
Jacob Coleman (Torrington)

JAMES P. & MILDRED GREGG ZUCCO SCHOLARSHIP
Rachel Aiudi   (Winsted)
Beth Christensen (Winsted)
Morgan Daley (Norfolk)
Alyssa Gagnon (Winsted)
Luke Green (Norfolk)
Eleanor Oakes-Rogers (Winsted)
Eleanor Olsen (Norfolk)
Jana Sanden (Riverton)
Janessa Webb (Winsted)

2021-2022 Scholarship information will be available at www.northwestcf.org/scholarships in January 2021.

Established in 1969, the Northwest Connecticut Community Foundation serves 20 towns in Northwest Connecticut. Its total endowment, comprised of more than 280 funds, has grown from initial assets of $15,000 to almost $102 million. Last year, combined grants and scholarships totaled $4 million.

Winsted EDC’s storefront facade contest

WINSTED — The Winchester Economic Development Commission has announced a storefront facade contest in town beginning Wednesday, Sept. 15 and lasting through Sunday, Nov. 15.  The town-wide contest intends to recognize design excellence in storefront facade improvements.

Winchester Business Owners will be judged on the Most Improved Storefront Facade.  This can include: store fronts, windows, facades, sidewalk area signage, etc.

Prizes awarded:
1st Place: $400
2nd Place: $200
3rd Place: $100

Please click here for more information on registration.

Please feel free to contact Economic Development Commissioner Jess Tessman with any questions via email at: JTessmanEDC@gmail.com

Beardsley and Memorial Library events

Northwest Chamber of Commerce’s annual meeting

Torrington Historical Society to Host Virtual Program 

TORRINGTON — The Torrington Historical Society will offer virtual programs for the fall 2020 season. This series of programs is sponsored by the Connecticut Humanities. The first program, Pushing Past “No”:  Overcoming Obstacles on the Path to Success, will be presented by the Connecticut Women’s Hall of Fame on Wednesday, Sept. 9 at 6 p.m., via Zoom. In order to view this online program, attendees must first download and install Zoom.  Registrants will be sent a link for the program.   Attendance is limited; to register for Pushing Past No, please visit the Society’s website, www.torringtonhistoricalsociety.org.  

Pushing Past “No” is inspired by some of Connecticut’s remarkable women who overcame obstacles and objections to achieve great things! Learn from the determination of women in science and medicine like Barbara McClintock, Helen Smits and Emeline Roberts Jones; women pioneers in law like Constance Baker Motley and Torrington native Patricia Wald; female sports icons like Joan Joyce and Donna Lopiano, and others from across all fields of endeavor.

To learn more about upcoming programs or to add your name to the Society’s email list, visit the Torrington Historical Society website, www.torringtonhistoricalsociety.org.

Advertisement